woman-1284353_640Blues to gatunek muzyki, który często kojarzony jest ze smutkiem. Natomiast baby blues to smutek, który pojawia się po urodzeniu dziecka. Uczucie to dla wielu kobiet jest sporym zaskoczeniem. Przecież tak bardzo czekały na swoje maleństwo, a teraz nawet nie chcą go widzieć.

Baby blues to przypadłość wielu mam. Może pojawić się zarówno u kobiet, które nie chciały dziecka jak i u tych, które go bardzo pragnęły. Czasami smutek pojawia się przy pierwszym dziecku, a przy kolejnych już nie, albo odwrotnie. Jak do tej pory nie znane są przyczyny tego zjawiska. Wiadomo jednak, że baby blues po kilku tygodniach mija.

Wśród objawów baby blues poza smutkiem można również wymienić zniechęcenie, odwracanie się od dziecka, ustawiczne zmęczenie. Wszystkie te objawy mogą towarzyszyć również depresji poporodowej. Jest to choroba znacznie cięższa niż baby blues i bez fachowej pomocy trudno się z niej wydobyć.

Kiedy po urodzeniu dziecka pojawia się smutek i zniechęcenie osoby bliskie powinny bacznie obserwować młodą mamę. Jeśli objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie, nasilają się nie należy czekać tylko odwiedzić lekarza. Trzeba pamiętać, że depresja poporodowa to jedna z cięższych form tej choroby. Często też zdarza się, że chore matki robią krzywdę sobie i dzieciom.