dependent-100343_640W czasie przekwitania lub po menopauzie, wiele kobiet narażonych jest na depresję. Choć lekarze, nie określają jednoznacznie co powoduje rozwój depresji w czasie klimakterium, to z dużym prawdopodobieństwem wskazują na zmiany hormonalne. Chodzi głównie o zmniejszenie aktywności estrogenów w kobiecym organizmie.

Jak powszechnie wiadomo, klimakterium występuje u kobiet w wieku od ok. 45 do ok. 55 roku. Nie należy jednak sztywno przyjmować tych granic, bowiem przekwitanie może rozpocząć się wcześniej lub później wymienionej granicy wiekowej.

Jak wspomniano, obniżenie aktywności estrogenów, których obecność w organizmie kobiecym jest niezwykle ważna, wpływa niekorzystne także na układ nerwowy. Stąd już niedaleka droga do rozwoju depresji; pojawia się poczucie beznadziejności, ogromne przygnębienie, lęk, niepokój, bezradność, poczucie wyczerpania, utrata energii, zaburzenia koncentracji.

Ważne jest to, że z depresję okołomenopauzalną można pokonać. Na początku warto udać się do ginekologa lub internisty i opowiedzieć o objawach. Jeśli HTZ czyli hormonalna terapia zastępcza nie przyniesie efektu, wówczas można zgłosić się do psychiatry, który przepisze leki przeciwdepresyjne.