Jak powszechnie wiadomo PMS to skrót od angielskiego terminu premenstrual syndrom, a jego polski odpowiednik to zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP). W tym artykule opiszemy jakie objawy psychiczne wiążą się z występowaniem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, i jak sobie z nimi radzić.

Dla wielu kobiet w wieku od ok. 30. do 50. lat objawy psychiczne związane z PMS-em są wyjątkowo dokuczliwe. Choć występują one zazwyczaj na kilka dni przed spodziewaną miesiączką (ok. 6 –8), to czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Warto zauważyć, że objawy te to nie tylko rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią czy koncentracją, ale także bezsenność, nadmierna senność, a także depresja. U jednych kobiet PMS nasila depresję, a u innych ją wyzwala. Zatem problem jest poważny i nie wolno go bagatelizować.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów depresji przed miesiączką warto zasięgnąć porady ginekologa lub skorzystać z porady psychiatry, który rozpozna zaburzenie i przepisze leki przeciwdepresyjne. Najczęściej przepisywane są leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które kobiety z zaburzeniami depresyjnymi przyjmują podczas fazy lutealnej (fazy ciałka żółtego).