Często można usłyszeć, że „starość nie radość”. Niestety to prawda. Z każdym rokiem diagnozowane są kolejne przypadki depresji u seniorów. Z jej powodu cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Co jest powodem tak dużej ilości smutnych seniorów?

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn depresji u osób starszych jest samotność. Przejście na emeryturę sprawia, że odcięci zostają od codziennego kontaktu z kolegami z pracy. Niestety w starszym wieku wykrusza się także duża liczba znajomych i przyjaciół. Jedni umierają, inni chorują a jeszcze inni nie mają ochoty na towarzyskie spotkania. Na domiar złego coraz częściej seniorów opuszczają również najbliżsi. Dzieci wyprowadzają się z domu wraz ze swoimi rodzinami. Często zdarza się, że pamiętają o swoich rodzicach podczas świąt albo wtedy, gdy czegoś od nich potrzebują. To wszystko sprawia, że seniorzy coraz odczuwają samotność, opuszczenie, brak zainteresowania ze strony krewnych i znajomych. To wszystko prowadzi do zniechęcenia i smutku, który często przeradza się w stany depresyjne.

W przypadku seniorów bardzo ważne jest zgłoszenie swoich dolegliwości lekarzowi rodzinnemu lub geriatrze, który skieruje ich na dalsze konsultacje do specjalisty. Lekarz psychiatra Warszawa zdiagnozuje chorobę i zacznie jej leczenie. W ten sposób jakość życia seniora może się znacznie poprawić.